Przedszkole nr 18 im. Juliana Tuwima w Tychach

Nawigacja

O grupie Tematyka miesiąca Nasze piosenki i wiersze Kącik dla rodziców Co potrafimy

Jagódki

O grupie

Witamy w nowym roku szkolnym 2017/2018 !

Jesteśmy grupą przedszkolną liczącą 25 dzieci w wieku 6 lat. Chętnie poznajemy przedszkolne oraz zasady współżycia w grupie rówieśniczej. Przyswajamy nawyki kulturalnego i serdecznego zachowania się wobec kolegów. Uczymy się myśleć, słuchać i rozumieć. Wychodząc na spacery poznajemy najbliższe otoczenie i podziwiamy otaczający nas świat przyrody. Najważniejsze, by każdy dzień sprawiał nam radość, a na naszych buziach był zawsze widoczny uśmiech. Chętnie śpiewamy piosenki i tańczymy oraz bierzemy udział w zabawach ruchowych. Z przyjemnością bawimy się w naszych kącikach zainteresowań. Wszelkie zajęcia sprawiają nam dużo radości. W ciągu całego roku szkolnego o nasze bezpieczeństwo i nasz rozwój będą dbały panie: Agata i Dagmara. Radośnie bawimy się i pracujemy w sali, w której o ład i czystość dba Pani Asia.Podaje nam ona pyszne posiłki, przygotowane przez nasze Panie kucharki. W ramach zajęć dodatkowych uczymy się języka angielskiego.

Założenia programowe:

W grupie "Jagódki" realizowany jest Program Wychowania Przedszkolnego oparty na nowej Podstawie Programowej, Program wychowawczy oraz Koncepcja Pracy Przedszkola.

Poprzez realizację założeń programowych chcemy, aby nasze dzieci:

• poznały samego siebie,
  • rozwijały umiejętność zgodnego współdziałania w zespole,
  • rozwijały uczucie przywiązania i szacunku dla najbliższych członków rodziny,
  • doskonaliły umiejętności samodzielnego wykonywania czynności samoobsługowych,
  • poznawały pracę innych ludzi, szanowały ją,
  • poznawały zasady funkcjonowania różnych placówek np. teatru, muzeum,
  • dostrzegały piękno przyrody,
  • rozwijały i doskonaliły mowę i myślenie,
  • poznawały wybrane utwory literatury dziecięcej,
  • kształtowały pojęcia i umiejętności matematyczne,
  • były twórcze w różnych formach ekspresji dziecięcej (muzyka, plastyka),
  • zrozumiały rolę ruchu jako stymulatora prawidłowego rozwoju,
  • poznawały wartości, którymi ludzie kierują się w życiu i budowały własny system wartości,
  • umiały dbać o bezpieczeństwo własne i innych.

W grupie realizowany jest program wychowania przedszkolnego "Kocham przedszkole". Program ten koncentruje się na zrównoważonym rozwojudzieci. Zawarte w nim treści pozwalają na indywidualizację pracy.Wyodrębnione obszary obejmują wymagania edukacyjne i wychowawcze wynikające z podstawyprogramowej. Sercem programu Kocham przedszkole jest dziecko i jego ścieżka rozwoju, a nauczyciel – towarzyszem pobudzającym procesy rozwojowe.

W naszej grupie realizowany będzie program autorski:

"KOLOROWO, ZDROWO I WESOŁO".

Celem przewodnim programu jest:

- propagowanie zdrowego stylu życia i odżywiania oraz szeroko rozumiana integracja.

Prezentowany program przeznaczony jest dla dzieci 6-letnich i dla dzieci uczęszczających do ZESPOŁU SZKÓŁ SPECJALNYCH w Tychach.

Powstał on z zamiłowania do zdrowego odżywiania i chęci dzielenia się z innymi swoimi doświadczeniami kulinarnymi i przepisami zdobytymi na kursach zdrowego odżywiania. Każdej z nas zależy na tym, aby dzieci były zdrowe i rozwijały się prawidłowo. Posiłki, które serwujemy w domu rodzinnym nie zawsze są zdrowe, choć z doświadczenia wiemy, że staramy się je urozmaicić. Przepisy, które znajdziemy w ksiażkach kucharskich naszych mam, nie zawsze odpowiadają naszym założeniom związanym ze zdrowym odżywianiem. Dlatego z koleżanką postanowiłyśmy znależć przepisy na zdrowe odżywianie i zbilansowane drugie śniadania, przekąski, sałatki, ciasta dostosowane do wieku dzieci i wprowadzić je do naszego programu. Same lubimy piec, gotować, testować przepisy kulinarne w zaciszu domowej kuchni. Leży nam bardzo na sercu zdrowe odżywianie dzieci, które będziemy starać się promować.    Jako autorki tego programu pragniemy, aby dzieci aktywnie uczestniczyły w naszych spotkaniach były chętne do podejmowania różnych działań.