Warto przeczytać
Do dziecka mówimy już od pierwszych dni jego życia, stosując tzw. kąpiel słowną.
Wykorzystujemy do tego codzienną aktywność. Komentujmy możliwie często to, co sami robimy i co robi dziecko. Mówmy do naszego dziecka wyraźnie i powoli, by wszystkie wypowiadane przez nas słowa były czytelne.
Zadbajmy o to, aby dziecko prawidłowo nauczyło się żuć (żucie powinno odbywać się ruchami okrężnymi), odgryzać (prawidłowe odgryzanie możliwe jest po wyrżnięciu siekaczy - powinno być przednie tj. dziecko powinno odgryzać pokarm przodem), oddychać (w czasie spoczynku nosem, podczas mówienia ustami).
Czytajmy i opowiadajmy dziecku bajki, wierszyki.
Śpiewajmy dziecku piosenki, kołysanki.
Wspólnie nazywajmy przedmioty z najbliższego otoczenia (tłumaczymy do czego służą, jak są zbudowane).
Wspólnie z dzieckiem bawmy się w zabawy dźwiękonaśladowcze, zabawy językowe, zabawy paluszkowe.
Słuchajmy tego, co do nas mówi dziecko. Nie wyręczajmy dziecka w mówieniu, niech spróbuje nam przekazać swoje potrzeby słowami. Bądźmy cierpliwi - nie przerywajmy dziecku, pozwólmy dokończyć wypowiedź.
Zachęcajmy dziecko do mówienia – stawiając dziecku pytania. Sami odpowiadajmy na pytania dziecka cierpliwie i wyczerpująco.
Czego nie powinnyśmy robić?
Przede wszystkim nie dostarczajmy dziecku nieprawidłowego wzorca wymowy – unikajmy zdrobnień, spieszczeń.Unikajmy podawania dziecku także smoczka. Jeśli już się na to zdecydujemy wybierzmy taki,
który dostosowany będzie rozmiarem do wieku dziecka. Nie poprawiajmy „stale” wymowy dziecka, prosząc by powtórzyło „lepiej”.
Nie krytykujmy mowy dziecka w jego obecności ani w obecności innych osób.
Nie porównujmy go z rówieśnikami. Chwalmy dziecko za każdą aktywność słowną.
Zapraszamy rodziców do głośnego czytania dzieciom w naszych grupach.
Czytajmy dzieciom bajki
„Bez względu na to, ile masz zajęć,
Najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla przyszłości swego dziecka,
Oprócz okazywania mu miłości przez przytulenie,
Jest codzienne głośne czytanie mu bajek.”
Motto kampanii „ Cała Polska czyta dzieciom” zainicjowanej przez Fundację ABC XXI wieku
W dzieciach drzemie wielka potrzeba kontaktu z literaturą. Rodzice powinni zdawać sobie sprawę z tego, że głośne czytanie literatury dziecięcej dzieciom jest inwestycją w ich przyszłość, kapitałem, z którego będą korzystać przez całe życie. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że ci, którzy więcej czytają, więcej wiedzą, rozumieją, mądrzej postępują, lepiej potrafią zrozumieć innych, a wspólne czytanie, czy czytanie dziecku buduje poczucie więzi i daje, jakże potrzebne dla prawidłowego rozwoju dziecka, poczucie bezpieczeństwa.
Do zalet głośnego czytania dziecku należy wymienić dobry wpływ na emocje, język, pamięć, koncentrację uwagi, myślenie i wyobraźnię oraz pomoc w kształtowaniu wartości moralnych, wychowaniu i nauce. Dzieci najbardziej lubią słuchać baśni, w nich, bowiem przeplata się realności fantastyka, która jest bliska wrażliwości i wyobraźni dziecka. Uproszczony obraz rzeczywistości, wyrazisty podział na dobro i zło, szlachetność i niegodziwość, piękno i brzydotę, a także jednoznaczność postaci bohatera – wszystko to sprawia, że baśń odpowiada dziecięcym możliwościom poznawczo – emocjonalnym i przez to silnie oddziałuje na dziecko.
Dziecko identyfikuje się z bohaterem przeżywając wraz z nim fabułę baśni, przyjmuje gotowe, proponowane przez nią scenariusze ludzkiego życia. Dostarcza dziecku schematów właściwego postępowania.